Zielarnia.pl

Medycyna chińska

Wprowadzenie

Trudno mówić o jej początkach medycyny chińskiej, ale wiemy na podstawie odkrytych zapisków, że istniała już w II wieku p.n.e.. W Anyangu dawnej stolicy królów dynastii Shang odkryto kości wróżebne, na których kapłani Shangów pozostawili informacje o ziołach, sposobach leczenia i diagnostyce. Z stąd właśnie wiemy, że praktykowali ogrzewanie i ochładzanie ciała, upuszczanie krwi, oczyszczanie, masaże. Przywiązywali wagę do diety i ćwiczeń gimnastycznych. Chińczycy już w VII wieku n.e. umieli rozpoznawać cukrzycę, a w X wieku n.e. wprowadzili szczepionki do zwalczania chorób zakaźnych. Proszkowano strupy osoby chorej na ospę i podawano doustnie zdrowej osobie. Od tamtego czasu chińska medycyna naturalna rozwinęła się jeszcze bardziej. Do tradycyjnych leków wytwarzanych wg receptur znanych od stuleci wprowadzono modyfikacje w oparciu o kliniczne doświadczenia. Leki przed wprowadzeniem do obrotu są badane i zatwierdzane. Posiadają dokładne ulotki, co do składu, właściwości i działania, wskazań. Umieszczana jest nazwa producenta, seria, termin przydatności i numer atestu. Jak widać przestrzegane są zasady dotyczące ochrony zdrowia i produkcji leków. Jednakże w dalszym ciągu są to leki wyrosłe z tradycyjnej chińskiej, całkowicie naturalnej medycyny, która ma holistyczne podejście do pacjenta. „Konstrukcja” leku bierze pod uwagę teorię krążenia i blokad energii Qi, teorię Yin i Yang oraz teorię 5 elementów. Mamy tu, więc ciągle połączenie medycyny z filozofią Dalekiego Wschodu.

Na czym polega?

Medycyna chińska opiera się na wykorzystaniu naturalnych surowców roślinnych, zwierzęcych i minerałów występujących w przyrodzie.

Podstawą leczenia jest specyficzna, bardzo dokładna diagnoza. Lekarz wykorzystujący doświadczenia medycyny chińskiej wierny jest filozofii taoistycznej, a więc traktuje swojego pacjenta jako jedność ciała i duszy. Nigdy nie leczy objawów choroby, tylko szuka przyczyn, które ją wywołały. W tym celu dokładnie ogląda twarz, oczy, uszy, język, bada puls, ocenia flegmę, ekstramenty, poznaje nastroje Dokładnie wie, jakie konkretne zmiany odpowiadają konkretnym niedomaganiem organizmu. Nie potrzebuje do tego celu specjalistycznych analiz lekarskich, np. w przypadku chorób uszu czy nosa leczy przede wszystkim nerki i pęcherz moczowy. Wykorzystuje kilka metod leczniczych, bo nigdy nie choruje tylko jeden organ. Osłabienie jednego narządu pociąga za sobą niedomogę innych. W celu przywrócenia równowagi wszystkich sił w organizmie stosuje oprócz kuracji ziołowo – mineralnych różne dodatkowe metody, aby przywrócić właściwe krążenie energii Qi i równowagę sił Yin i Yang.

Zaliczamy do nich:

 • odpowiednią dietę
 • masaż ciała
 • nastawianie kręgów
 • moksę /polega na ogrzewaniu i przyżeganiu za pomocą cygar piołunowych miejsc akupunkturowych/
 • bańki akupunkturowe
 • akupunkturę

Podstawy filozoficzno – religijne

Całe leczenie miało ścisły związek z magią, filozofią i religią. Organizm człowieka porównywano do całego Wszechświata, którego każdy element i każdy proces wiązał się z istnieniem ducha – Dao, oraz dwóch przeciwstawnych sił: Yin i Yang i wszechobecnej energii Qi.

Yin to pierwiastek pasywny /słaby, powolny/ uosabiający ciemności, noc, zimno i element żeński. Yang to pierwiastek aktywny /silny, szybki/, uosabiający jasność, dzień, ciepło i element męski. Oba te pierwiastki ciągle się ze sobą ścierają, a utrzymanie równowagi między nimi to szansa na zdrowie i dobre samopoczucie. I tak, jeżeli przeważa Yin występuje niedoczynność danego narządu, a przewaga Yang to wzmożona czynność narządu.

Do teorii Dao, Yin, Yang dołączono jeszcze teorię 5 elementów – żywiołów, z których powstał świat i człowiek: drzewo, ogień, ziemię, metal i wodę. Elementy te mogą tworzyć cykl twórczy /drzewo tworzy ogień, ogień tworzy ziemię, ziemia tworzy metal, metal tworzy wodę, woda tworzy drzewo/ i cykl niszczący /drzewo niszczy ziemię, ziemia niszczy wodę, woda niszczy ogień, ogień niszczy metal, metal niszczy drzewo/. Wg medycyny chińskiej istnieje także 5 głównych organów: serce /ogień/, płuca /metal/, nerki /woda/, wątroba /drzewo/, śledziona /ziemia/ i 5 narządów pomocniczych: jelito grube, jelito cienkie, woreczek żółciowy, żołądek, pęcherz moczowy. I tu także może zachodzić związek twórczy bądź niszczący. Serce pobudza śledzionę i hamuje płuca. Płuca pobudzają nerki, ale hamują wątrobę pobudzoną przez nerki. Nerki hamują serce, a wątroba je pobudza, ale hamuje śledzionę. Często szuka się przyczyny choroby wg zależności 5 elementów.

Dla przykładu zaburzenie czynności wątroby /drzewo/ może być spowodowane niewydolnością nerek /woda/. Zakłócone czynności żołądka /ziemia/ może być spowodowane nadmiarem drewna /Wątroba/ lub niedoborem metalu /płuca/.

Należy wspomnieć jeszcze o energii, która warunkuje siły życiowe człowieka przepływając przez jego ciało określonymi kanałami /meridianami/. Do leczenia zaburzeń przepływu energii /w powiązaniu z teorią Yin, Yang i teorią 5 elementów/ wykorzystywano:

– Akupunkturę i stosowano nakłucia w odpowiednie miejsca ciała
– Moksę
– Chiropraktykę

Najbardziej znane leki

Do najpopularniejszych leków chińskiej medycyny naturalnej można zaliczyć:

 • SHI LIN TONG choroby układu moczowego /kamica nerkowa i dróg moczowych, zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego i dróg moczowych/ – tabletki
 • LI DAN PIAN choroby wątroby /ostre lub chroniczne zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych, żółtaczka, kamica dróg żółciowych/ – tabletki
 • SUMALIN choroby serca i naczyń krwionośnych /nadciśnienie, miażdżyca, hyperlipidemia/ – tabletki
 • PIN YANG PING choroby skóry i naczyń włosowatych /grzybica dłoni i stóp, grzybica strzygąca, egzema chroniczna/ – maść
 • MUSK HEMORRHOIDIS OINTMENT stany zapalne odbytnicy, hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne – maść
 • NAN BAO środek krzepiący dla mężczyzn, pomocny przy impotencji i w problemach związanych z starzeniem się organizmu – kapsułki
 • QIAN LIE TONG zapalenie prostaty, przerost tkanek prostaty, przewlekłe i ostre zakażenie gruczołu prostaty, bolące jądra – tabletki
 • FENG SHI HANTONG PIAN reumatoidalne zapalenie stawów, artretyzm, gościec, słabość kończyn – tabletki

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij